دبیر یازدهمین جشنواره فیلم 100:

4 تا 6 اسفند سال جاری؛ برگزاری یازدهمین دوره جشنواره با شعار «سینمای اخلاق»

یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های 100 ثانیه‌ای با شعار «سینمای اخلاق» از 4 تا 6 اسفندماه سال‌جاری در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین المللی فیلم 100، علی قربانی دبیر این جشنواره با اعلام این خبر افزود: این رویداد سینمایی در قالب بخش‌های «مسابقه سینمای100 ثانیه‌ای ایران» شامل دو بخش «اصلی» و «در مسیر تجربه» در زمینه های مستند، داستانی، پویانمایی و مسابقه سینمای 100 ثانیه ای جهان در زمینه آثار مستند، داستانی، پویانمایی طراحی شده است.

وی ادامه داد: جشنواره بین المللی فیلم 100 در این دوره در سه محور موضوعی «اخلاق و سبك زندگی»، «اخلاق و فرهنگ كار»، «اخلاق و اقتصاد مقاومتی» برنامه ریزی شده و فیلم ها باید ملهم از این سه محور كلی تولید شده باشند.

وی ضمن تشریح موضوعات جشنواره اضافه كرد: موضوع «اخلاق و سبك زندگی» شامل ترویج مفاهیم اخلاقی همچون: قانون مداری، گذشت، سعه صدر، ایثار و... ترویج الگوی انسان انقلاب اسلامی، خانواده الگوی ایرانی اسلامی، فرهنگ اصیل ایرانی و نگاه دوباره به زندگی و زدودن غبار روزمرگی می‌شود. موضوع «اخلاق و فرهنگ كار»، شامل مفاهیمی چون: كارآفرینی و كسب و كارهای نوین، تجاری سازی ایده های نو و تولید ثروت از علم، فرهنگ صحیح انجام كار و حمایت از صنایع دستی و هنرهای سنتی ایرانی می شود و محور «اخلاق و اقتصاد مقاومتی» در بر گیرنده مضامین و مفاهیمی چون: حمایت از تولید كالا و خدمات دانش بنیان ایرانی، فرهنگ تولید محصولات باكیفیت ایرانی، پویش ملی و حمایت مردمی از تولید كالا و خدمات دانش‌بنیان با كیفیت ایرانی، تأثیرات مخرب خرید كالاهای خارجی و واردات بی رویه و غیر قانونی (قاچاق كالا) می شود.

دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم 100 خاطرنشان ساخت: فیلم 100 یك پیام در عصر رسانه هاست. در جهان كنونی كه جهان ارتباطات نام گذاری شده، كمتر حركتی است كه از چشم تیزبین رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی دور مانده باشد. مخاطبان نیز براساس علایق و سلایق خود دست به انتخاب رسانۀ مورد علاقه شان می زنند، هرچند كه بمباران اطلاعات فرصت را برای تشخیص سره از ناسره محدود می كند، اما پیام مناسب و شاخص همیشه بر اذهان عمومی تأثیرگذار خواهد بود.

وی اضافه كرد: در عصر ارتباطات، پیام می تواند در قالب هنر خود را نمایان سازد و این مسئله تأثیرگذاری و جذب مخاطب را افزایش می دهد و از سویی دیگر، این پیام هر چقدر با ظاهری آراسته تر و كوتاه تر بیان شود، مخاطبان بیشتری خواهد داشت و تأثیری افزون تر.
به گفته وی، در این میان، هنر سینما چه از لحاظ تأثیرگذاری و چه مخاطبان انبوه در رتبۀ نخست قرار می گیرد. داشتن پیام و این مسئله كه فیلم ساز تا چه میزانی می تواند در یك زمان كوتاه این پیام را منتقل كند از مشخصه های اصلی فیلم های 100 ثانیه ای است. چه بهتر كه این پیام بر پایه نگاهی اخلاق مدارانه عنوان شود، وی اظهار داشت: اخلاق مسئله مورد نیاز جامعه ما و نیاز جوامع امروز بشری است. 

دبیر جشنواره فیلم‌های 100 ثانیه‌ای گفت: ساخت فیلم هایی با زمان حداكثر 100 ثانیه در كوتاه ترین زمان ممكن و با كلیتی منسجم كاری بسیار مشكل است و فیلم ساز می باید داستانی را بیان كند كه آغاز، میانه و پایان داشته باشد و بتواند روی مخاطب تأثیر بگذارد. 

وی افزود: فیلم 100 یك فیلم كامل است با تمام مشخصات یك فیلم و با تكیه به دو عنصر ایجاز و خلاقیت، نه یك تیزر تبلیغاتی است، نه نماهنگ و نه بخشی از یك فیلم بلند. فیلم 100 ثانیه‌ای رسانه‌ای نو و مناسب است برای ابزارهای جدید كه با قابلیت تأثیرگذاری بسیار بالا در جهان پرشتاب و پرهیاهوی امروز می‌تواند ثانیه‌هایی، مخاطب بی‌وقت و كم حوصله را به خود مشغول كند و در كنار انتقال مفهوم و پیام خود لذت بصری و زیبایی شناسانه هم به او هدیه كند.

شایان ذكر است سینماگران علاقه‌مند تا پایان دی ماه می توانند آثارشان را به دبیرخانه جشنواره به نشانی: تهران،خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ، حوزه هنری، طبقه منفی یك، دبیرخانه مركزی جشنواره‌های حوزه هنری ارسال دارند. همچنین، شماره های زیر برای كسب اطلاعات بیشتر معرفی شده است:  تلفن دبیرخانه: 5-02184172204، تماس با كارشناس: 2-02184172201، فاكس: 02184172203