هوشنگ میرزایی:

فیلمسازان موفق درکنار تکنیک به نقش ارتباط هم اهمیت می دهند

عضو انجمن مستندسازان سینما ایران معتقد است؛ فیلمسازان تجربی باید در کنار فعالیتهای حرفه ای خود ارتباطات خوبی را هم با سایر ارگان های اقتصادی داشته باشند و به بحث بازاریابی توجه جدی نشان دهند.

هوشنگ میرزایی فیلمساز و عضو انجمن مستندسازان سینما ایران در گفت وگو با خبرنگار ستاد خبری جشنواره بین المللی فیلم100، فعالیت حرفه ای در حوزه سینمای کوتاه و مستند را نیازمند حضور جدی خود فیلمساز و بازاریابی برای فیلم های خودش عنوان کرد و گفت: فیلمسازان تجربی باید در کنار فعالیتهای حرفه ای خود ارتباطات خوبی را هم با سایر ارگان های اقتصادی داشته باشند و به بحث بازاریابی که می تواند در دیده شدن فیلم های ان ها نقشی پررنگ داشته باشد توجه جدی نشان دهند.

وی تصریح کرد: مطمئناً اقتصاد سینمای کوتاه قابل مقایسه با سینمای داستانی و بلند نیست و اکران های محدود و نداشتن بازار فروش مزیدی بر علت شده است تا بخشی از حضور این فیلمسازان معطوف به حضور در جشنواره های داخلی و بین المللی شود و باید فیملسازان مد نظر داشته باشند که حضور در این جشنواره ها را به عنوان فرصتی برای حضور در مسیرهای دیگر دنبال کند.

کارگردان فیلم کوتاه "با خدا می رقصم" حاشیه را یکی از ضعف های جشنواره در ایران دانست که باید سعی کرد تا از آن فاصله بگیریم و در این خصوص عنوان کرد: همیشه بعداز اعلام نتایج شاهد اعتراض هایی توسط هنرمندان و رسانه های مختلف به نتایج جشنواره ها هستیم که باعث شده تا در خیلی از هنرمندان ما جشنواره زده شوند به هر حال باید در نظر گرفت که داوری امری سلیقه ای است و هر داوری در کنار مسائلی که تکنیکی است و جهان شمول در بعضی موارد سلیقه ای اقدام می کند و نمی توان منکر آن شد.

کارگردان فیلم " آلفارد"، وجود جشنواره های فیلم کوتاه را راهی به سوی شناسایی فیلمسازان با استعداد معرفی کرد و اظهار داشت: نگاه به پیشینه بسیاری از این جشنواره ها نشان می دهد که تاکنون فیلمسازان زیادی شروع کار حرفه ای خود را از این جشنواره ها کرده اند وبه سرعت مراحل ترقی را طی کرده اند و به نظر من در دنیای کنونی که شبکه های مجازی دنیای پیرامون ما را گرفته اند هر جه این فیلم ها کوتاه تر باشند در انتقال به مخاطب سریع تر عمل می کنند.

وی ادامه داد: جشنواره بین المللی فیلم 100 هم درگذر همین پیشرفت های تکنولوژی باعث شده تاخیلی از مخاطبان عام هم آن را بشناسند و به نظر من رمز موفقیت آن کوتاهی زمان آن است که توانسته به راحتی پیام خود را به مخاطبان عام منتقل کند.و حتی از رهگذر همین حضور در فضاهای متعدد شبکه های اجتماعی است که باعث شده تا بسیاری از تهیه کننده ها و پخش کننده های فیلم به تعامل با فیلمسازان با استعداد بپردازند.

میرزایی تعریف جشنواره ها در ایران را متفاوت با سایر کشورها دانست و بیان کرد: در سال جشنواره های بی شماری برگزار می شود که خیلی از آن ها شعاری و در راستای منافع صاحبان ان ها است و سعی دارند تا با محدود کردن موضوعات، فیلمسازان را به سراغ ساخت فیلم هایی با اهداف خودشان رهنمود سازند در صورتیکه در جشنواره های خارجی ما شاهد ازاد برگزار شدن و اعمال سلیقه های کمتری هستیم.

وی تصریح کرد: همین طور در مورد خصوصی شدن جشنواره ها در ایران هم باید گفت که تا وقتی با مسائل و مشکلات و کمبود حمایت های سازمانی روبور باشیم برگزاری جشنواره ها به صورت خصصی کمتر تحقق می یابد.

گفتنی است؛ هوشنگ میرزایی  متولد ۱۳۵۰ در کوهدشت، کارشناسی کارگردانی از دانشکده صدا و سیما دارد و عضو انجمن مستند سازان سینمای ایران، داور بخش جنبی سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، داور هجدهمین جشن خانه سینما، کارشناس ارزیابی اداره کل سیمای استان ها و … بوده است.

جایزه بهترین فیلم کوتاه دومین جشنواره سینمای مستند کیش، جایزه هشتمین جشنواره سراسری سینمای دفاع مقدس، جایزه بهترین فیلم در ششمین جشنواره منطقه ای سینمای جوانان سنندج، جایزه بهترین فیلم در جشنواره مون دنس آمریکا، تندیس سیمین جشنواره فیلم رشد، مدال طلا جشنواره ورد فست آمریکا، جایزه بهترین فیلم در نهمین جشنواره کورتو ایمولا کشور ایتالیا، جایزه ویژه هیات داوران جشنواره اکس ان پروانس – توث کورت فرانسه، جایزه بزرگ جشنواره فیلم مسکو و ... از جمله افتخارات سینمایی هوشنگ میرزایی است.

 عموم سینما گران، مستند سازان و علاقمندان به فیلم های 100 ثانیه ای می توانند آخرین اخبار و رویدادهای دهمین جشنواره بین المللی فیلم های 100 ثانیه را با عضویت در کانال تلگرامی جشنواره  دنبال نمایند