مدیر هفته منتقدان جشنواره ونیز ایتالیا:

مخاطبان ایران الگوی خوبی برای جشنوار ه های بین المللی است

جیونا آنتونیو نازارو می گوید، نگاه به کارنامه فیلمسازان ایرانی حاضر در جشنواره های متعدد بین المللی و کسب عناوین بی شمارآن ها و حضور پرشور مخاطب های بی شمار در ایام جشنواره نشان از رشد فیلمسازی درایران است.

جیونا آنتونیو نازارو مدیر هفته منتقدان جشنواره فیلم ونیز ایتالیا در گفت و گو با ستاد خبری جشنواره بین المللی فیلم 100، یکی از فواید فستیوال های فیلم را گردهم آیی و دیدار فیلمسازان با هم عنوان کرد و گفت: بارها شده که خیلی از فیلمسازان ماهیت جشنواره را به زیر سؤال برده اند و نسبت به جشنواره ها و برگزاری آن ها دیدگاه مثبتی ندارند در صورتیکه اگر نوع نگاه خود را عوض کنیم و هوشمندانه در جشنواره ظاهر شویم می توان ارتباط هایی خوبی با فیلمسازان و تهیه کننده های فیلم گرفت و فرصت های بسیاری را برای نمایش فیلم های خود فراهم کرد.

وی توانمندی فیلمسازان کوتاه و مستند ایران را در مقایسه با فیلمسازان اروپایی خوب ارزیابی کرد و در این زمینه مطرح کرد: نگاه به کارنامه فیلمسازان ایرانی حاضر در جشنواره های متعدد بین المللی و کسب عناوین بی شمارآن ها نشان از استعداد این جوانان است و چیزی که بیش ازهمه و در مدت حضور در جشنواره های ایران برای من ثابت شد مخاطب های بی شماری است که دراین ایام از فیلم های جشنواره استقبال می کنند.

وی محدود کردن فیلمساز را در موضوعات خاصی مساوی با محدود کردن اندیشه فیلمساز دانست و گفت: این موضوع باعث می شود تا نتوانیم خروجی مطلوبی را داشته باشیم و باید سعی کرد تا با آزاد برگزار کردن جشنواره از حضور تمام طیف های فکری فیلمساز و مخاطب نهایت استفاده را برد.

این منتقد سینمای ایتالیا، رویکرد جشنواره فیلم های 100 ثانیه ای که نقش زمان در آن از اهمیت خاصی برخوردار است را نیاز امرزو جامعه فیلمسازی جهان عنوان کرد و خاطر نشان کرد: با توجه به گسترش تکنولوژی های ارتباطی، برگزاری جشنواره فیلم 100 و جشنواره هایی از این نوع می تواند گفتمان جدیدی را در فیلمسازی ایجاد کند و به زعم بنده فیلمسازی دراین تایم کوتاه بسیار سخت است و فیلمساز باید با توانایی و یک فیلمنامه جالب فیلم بسازد تا فیلم وی مورد استقبال قرار بگیرد.

این فیلمساز حاضر در جشنواره سینما حقیقت، فروش فیلم های کوتاه را در جذابیت داشتن موضوع و نوع پرداخت قصه آن عنوان کرد و بیان داشت: رعایت کردن این موارد توسط فیلمسازان باعث می شود تا فیلمی مورد توجه کمپانی های فروش فیلم قرار بگیرد و یک فیلم در عرصه جهانی خوش بدرخشد.

گفتنی است؛ یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم 100 كه از این پس به صورت سالانه برگزار می‌شود اسفندماه 95 برگزار می شود و هنرمندان تا پایان دی ماه فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال كنند.