کارگردان مستند حاج کاظم:

موقعیت های اقتصادی جشنواره های فیلم را باید جدی گرفت

مسعود نجفی؛ امکان تبادل نظر و بازاریابی برای فیلم ها و مذاکره با شرکت های پخش کننده ی خارجی که در مدت ایام جشنواره حضور دارند ا فرصتی برای فیلمسازانی دانست که با هوشیاری قدم در آن می گذارند.

مسعود نجفی فیلمساز مستند در گفت و گو با خبرنگار ستاد خبری جشنواره بین المللی فیلم 100، وجود جشنواره ها را از آن جایی که شرایطی را برای نمایش فیلم های فیلمسازان جوان فراهم می آورد مثبت تلقی کرد و اظهار داشت: بازخوردهایی که توسط فیلمسازان و اساتید نسبت به فیلم های پخش شده در این جشنواره ها وجود دارد می تواند سازنده های آن ها را نسبت به ادامه فعالیت های هنری خود پخته تر کند و می توان گفت که این جشنواره ها نقطه قوتی برای آینده کاری فیلمسازان به شمار می رود.

وی ادامه داد: امکان تبادل نظر و بازاریابی برای فیلم ها و مذاکره با شرکت های پخش کننده ی خارجی که در مدت ایام جشنواره حضور دارند هم فرصتی است که اگر یک فیلمساز با هوشیاری قدم در آن بگذارد می تواند فرصت استثنائی را برای وی رقم بزند.

کارگردان مستند "قیصر چهل سال بعد" ورود جشنواره ها را به بحث های آموزشی بیش از پیش، نیازمند یک کار کارشناسی شده و منظم خواند و بیان داشت: ورکشاپ های بسیاری در ایام جشنواره وجود دارند که اگر به خروجی آن ها نگاه کنیم خیلی نمی توانند در توسعه اندوخته های فیلمسازان تأثیر گذار باشند ولی این که بگوئیم اصلاً تأثیری ندارند حرفی از اساس اشتباه است ولی باید سعی شود تا در این مجال اندک، کاربردی ترین کارگاه‌هایی که می تواند فیلمساز را نسبت به اطلاعات تازه آشنا سازد را دراین کارگاه ها آموزش دهیم.

وی فیلمسازی که در حوزه فیلم کوتاه کار می کند را بسیار توانمندتر از نظر شخصیت پردازی و بیان قصه توصیف کرد و گفت: زمان در فیلم های کوتاه مسئله ای است که یک فیلمساز باید سعی کند تا آن را مدیریت کند و در این راه کارگردانی موفق است که بتواند با مدیریت زمان و حذف موارد غیر ضروری اصل قصه را به مخاطب خود منتقل کند.

وی در خصوص جشنواره بین المللی فیلم 100 که با حضور خود باعث شده تا فیلمسازان ارزنده ای پرورش یابند هم این طور گفت: این جشنواره که یک دهه در جریان جشنواره ای کشور وجود دارد دیگر برای خود دارای پایگاه محکمی است و فیلمسازان بسیاری را تربیت و تحویل سینما کشور کرده است و به جرأت می توان گفت کسی که در 100 ثانیه فیلم می سازد خیلی هنرمند تر از فیلمسازی است که در زمان بلند فیلمسازی می کند.

کارگردان مستند "حاج کاظم" محدودیت زمانی این فیلم ها را فرصتی استثنائی برای استفاده از ابزارهای تبلیغاتی خواند و بیان داشت: با توجه به این زمان کوتاه، فیلم ها می توانند از فضای مجازی و امکانات تبلیغاتی شهری نهایت استفاده را ببرند و مخاطب عام تری را به سمت خود جذب کنند در صورتیکه برای نمایش فیلم های کوتاه حتماً نیازمند اکران آن در سالن های سینمایی هستیم.

عموم سینما گران، مستند سازان و علاقمندان به فیلم های 100 ثانیه ای می توانند آخرین اخبار و رویدادهای دهمین جشنواره بین المللی فیلم های 100 ثانیه را با عضویت در کانال تلگرامی جشنواره  دنبال نمایند