پذیرفتن قالب فیلم كوتاه در فضای سینمایی كشور استمرار آن را ناگزیر می كند/ استقبال از این جشنواره دلگرم كننده و شوق انگیز است

محمدمهدی طباطبایی نژاد استقبال دلگرم كننده مخاطبان از جشنواره فیلم 100 را در روز ابتدایی این جشنواره نشانه هایی برای پذیرش این قالب دانست.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم 100، محمد مهدی طباطبایی نژاد، دبیر هنری جشنواره گفت: با توجه به اینكه روز اول جشنواره را در مراسم افتتاحیه بوشهر طی كردم اما  شنیده ها حاكی از استقبال مخاطبان از تمامی سئانس ها در تهران بود و این استقبال از فیلم كوتاه به طور قطع شوق انگیز است.
وی در ادامه افزود: آغاز به كار جشنواره در بوشهر هم به زعم من شروعی گرم و پرشور و نشاط بود. به طوری كه هر سه سالن سینما بهمن بوشهر مملو از جمعیت بود؛ چه سالن اصلی محل مراسم افتتاحیه و چه دو سالن محل نمایش فیلم های جشنواره نشان از استقبال مخاطبان این جشنواره داشت. علاوه بر این از پخش فیلم های 100 ثانیه ای این دوره از جشنواره در 8 استان دیگر نیز استقبال خوبی صورت گرفت. 
وی در یك  نگاه كلی به روز اول نهمین جشنواره بین المللی فیلم های 100 ثانیه ای اظهار داشت: در مجموع اگر بخواهم برآیندی از روز اول جشنواره ارائه دهم، اگر نگویم فراتر از حد انتظار بود اما بسیار دلگرم كننده و امیدبخش بود.
طباطبایی نژاد با بیان اینكه آنچه در تمام جشنواره های دنیا صدق می كند، محدود بودن فیلم های شاخص است، اظهار داشت: ذات هنر اینگونه ایجاب می كند كه فیلم های فوق العاده و شاهكار در یك جشنواره به نسبت آثار موجود آن جشنواره كمتر باشد. به این دلیل كه خلق شاهكار و یك اثر هنری ماندگار نقطه اوج دوران كاری یك هنرمند است، بنابراین نباید انتظار تعداد بالای آثار خوب در یك جشنواره را داشت. 
وی در این زمینه به ذكر مثالی پرداخت و ادامه داد: در گستره یك دریا هم تنها یك شاه ماهی پیدا می شود، بنابراین روال مذكور در این جشنواره هم صدق می كند.
 دبیر هنری جشنواره با بیان اینكه برآیندی كه از فیلم های یك جشنواره به دست می دهد، قضاوتی است كه در سطح آثار خوب و متوسط رو به بالا اتفاق می افتد، تصریح كرد: همچنین در میان راه یافتگان اسامی فیلمسازانی دیده می شود كه غالبا تحصیل كرده سینما هستند و كوله بار دانش آكادمیك را بر دوش دارند؛حتی فیلمسازان حرفه ای تر كه ساخت فیلم كوتاه حرفه اصلی آنان محسوب می شود نیز در میان راه یافتگان جشنواره دیده می شود.
دبیر هنری جشنواره با نگاهی به فیلم های 100 ثانیه ای 8 دوره گذشته، تصریح كرد: برآیند دور از واقعی نیست اگر بگویم مجموعه فیلم های قابل قبول به لحاظ كیفی و از بعد ساخت اثر رو به صعود است. قاطعانه می گویم تولید آثار 100 ثانیه ای در لایه های جدی تر تولید محتوا و تكنیك ساخت به مراتب صعود داشته است. 
طباطبایی نژاد این پیشرفت را اینگونه توضیح می دهد: با توجه به رویكرد امسال جشنواره به تولید صرف آثار 100 ثانیه ای و حذف بخش های تولیدات رادیویی و همراه اول، ارسال اثر به دبیرخانه جشنواره، نشان از استقبال مناسبی دارد. 
این مدیر فرهنگی تعداد 1500 اثر و راهیابی 250 فیلم در بخش مسابقه و غیر رقابتی را قابل توجه ارزیابی كرد و اظهار داشت: در مجموع نشانه های خوبی از پذیرفتن این قالب در فضای بصری و سینمایی كشور به چشم می خورد كه استمرار آن را ناگزیر می كند.
 
مدیر مركز گسترش سینمای مستند و تجربی با بیان اینكه تولید فیلم های كوتاه كوتاه كه در ایران 100 ثانیه ای نامیده شده و در سایر كشورها با تایم های 60  تا 120 ثانیه شناخته می شود، گفت: با مقایسه این دسته از  آثارمان با آثار سایر كشورها كه در جشنواره هم شركت دارند می توانم اینگونه نتیجه گیری كنم كه كیفیت ساخت به نسبت گذشته رشد داشته و آثار موجود بسیار پخته تر از سال های قبل است.
وی با بیان اینكه توقع كمال گرایانه و استعلایی خوب است، اما با توجه به شرایط موجود، وضع مطلوب تعریفی متفاوت می یابد، گفت: با این نگاه تا رسیدن به یك وضعیت عالی و نقطه اوج؛ فاصله هست. اما با توجه به شرایط فعلی، مقدور و واقع بینانه به این قاب و قالب خوشبینم.