یک تهیه کننده سینما:

فیلم‌های كوتاه در جامعه امروز مخاطب پذیرترند/ شکل گیری یک جریان اخلاقی در سینما

شرایط جامعه امروز به گونه‌ای است که مردم نسبت به فیلم‌های کوتاه و آثار ثانیه‌ای رغبت بیش‌تری نشان می‌دهند.

شرایط جامعه امروز به گونه‌ای است که مردم نسبت به فیلم‌های کوتاه و آثار ثانیه‌ای رغبت  بیش‌تری نشان می‌دهند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی فیلم 100؛ محمدرضا شفاه تهیه کننده سینما به انگیزه برگزاری جشنواره فیلم 100 با بیان این مطلب افزود: فرصت محدود مخاطب و میل به شنیدن یك پیام در زمان اندك را یكی از دلایل استقبال مخاطبان از این فیلم‌ها عنوان كرد.

وی ادامه داد: وجود این گونه موضوعات در فیلم‌ها می‌تواند به گسترش فرهنگ سازی و شناساندن آنها به مخاطبان تأثیرگذار باشد و به شكل گیری یك جریان اخلاقی در سینمای كوتاه ما كمك كند.

تهیه کننده فیلم سینمایی «بیست و یک روز بعد» استفاده از ایده‌های تكراری در ساخت فیلم‌ها را یكی از آفت‌های فیلمسازان دانست و خاطرنشان كرد: فیلمسازان باید سعی كنند تا به دور از هر گونه كپی كاری و تقلید از سایر فیلمسازان به سراغ ایده‌های جذابی بروند كه كمتر در سایر فیلم‌ها مشاهده شده است و سعی كنند تا اولین موضوعاتی كه به ذهنشان خطور می‌كند را به عنوان موضوع ساخت فیلم مورد تمسك قرار ندهند.

وی با بیان اینكه امروزه زمان فیلمساز برای جذب مخاطب كاهش یافته است، عنوان كرد: فیلم‌ها باید در مدت چند ثانیه مخاطب را جذب كنند و با توجه به اینكه امروزه در مقایسه با گذشته، گسترش ابزارهای فناوری و رسانه‌های جدید تسلط مخاطبان را بر رسانه‌ها بوجود آورده است باید گفت كار فیلمساز سخت شده است.

شفاه یكی از موارد استقبال مخاطبان از جشنواره فیلم‌های 100 ثانیه‌ای را  مدیریت زمان آن دانست و اظهار داشت: یازده دوره برگزاری این جشنواره  و استقبال با شكوهتر از آن در هر دوره نشان می‌دهد كه جایگاه فیلم‌های كوتاه كوتاه در زندگی مخاطبان اهمیت پیدا كرده است و این موضوع به خاطر كمبود زمان مخاطب و میل به شنیدن یك پیام در زمان اندك است.

وی گفت: فیلم‌های صد ثانیه‌ای بر خلاف فیلم‌های گروه هنر و تجربه از مخاطب عام بیشتری برخوردار است و قصه این فیلم‌ها و زمان اندك این فیلم‌ها به گونه‌ای است كه مخاطب عام هم جزو مخاطبان بیشمار آن به حساب می‌آید.

شایان ذکر است دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم 100 به همت حوزه هنری و به دبیری علی قربانی اسفندماه سالجاری در تهران برگزار می‌شود.