تعریف دقیقی از بخش بین الملل در جشنواره ها نداریم

توده روستا، کارگردان و مستندساز، معتقد است با توجه به وضع موجود جشنواره های سینمایی در خصوص محدودیت های پذیرش آثار خارجی شرکت کننده، نمی توان تعریف دقیقی از بخش بین الملل در جشنواره ها ارائه داد.
توده روستا، کارگردان و مستندساز، معتقد است با توجه به وضع موجود جشنواره های سینمایی در خصوص محدودیت های پذیرش آثار خارجی شرکت کننده، نمی توان تعریف دقیقی از بخش بین الملل در جشنواره ها ارائه داد.
 
 
به گزارش ستاد خبری نهمین جشنواره بین المللی فیلم های 100 ثانیه ای، کارگردان «رادیولوژی یک پرتره» فیلم کوتاه را یک موقعیت موجز در یک زمان کوتاه تعریف می کند . امیر توده روستا در خصوص تفکیک زمانی آثار برای جشنواره فیلم های 100 ثانیه ای گفت: در همه دنیا از این محدودیت های زمانی وجود دارد؛ مثل جشنواره فیلم کوتاه کوتاه ژاپن یا خیلی از جشنواره هایی که برای فیلم هایی با زمان مشخص (که از سوی جشنواره اعلام می شود) برگزار می شود.
وی در ادامه افزود: در حقیقت این جشنواره ها با تعریف زمانی،  شرایطی را برای اکران این دسته از فیلم ها فراهم می کند، نه اینکه قوانینی وضع کند که بر اساس آن فیلم هایی ساخته شود، جشنواره فیلم 100 هم همین شرایط را برای دیده شدن فیلم هایی ایجاد می کند که در تایم زمانی 100 ثانیه آماده پخش هستند.
کارگردان "یک روز قشنگ برفی" توجه به کیفیت آثار را از شرایط قرار گرفتن یک جشنواره در دسته جشنواره های معتبر و آبرومند سینمایی قلمداد کرد و اظهار داشت: برای اینکه یک جشنواره سینمایی بخواهد به عنوان یک جشنواره معتبر و آبرومند معرفی شود؛ اولین مساله این است که هیات انتخاب و داوران جشنواره فقط به کیفیت آثار توجه کنند و نه اینکه تنها سوژه فیلم  به مفاهیم مورد نظرشان نزدیک باشد. 
توده روستا در ادامه توضیخ داد: فضای فیلم کوتاه از آنجا که مخاطبین محدود و مشخصی دارد و نمایش آن مثل اکران فیلم های بلند صورت نمی گیرد طبیعتا هرچقدر این محدودیت ها و سانسورها برای فیلم های کوتاه کمتر باشد آن جشنواره به استانداردهای جشنواره های بین المللی نزدیک تر خواهد شد.
وی در زمینه وجود بخش بین الملل جشنواره های سینمایی داخلی نیز افزود: جزو معدود کشورهایی هستیم که پخش جهانی نداریم. بنابراین وقتی پخش جهانی نداشته باشیم، سینمای ایران دیده نمی شود؛  از آن سو ما هم نمی توانیم همه طیف های سینمایی را از سراسر جهان در جشنواره های مان پوشش دهیم و بنابراین نمی توانیم تعریف بخش بین المللی دقیقی هم داشته باشیم.
امير توده روستا دانش آموخته ادبيات نمايشي از دانشگاه سوره تهران است که فيلمسازي را با گذراندن دوره فيلمسازي سينماي جوانان ايران در سال 76 آغاز کرد و تا به حال 12 فيلم کوتاه داستاني، 2 مستند و دو مجموعه تلويزيوني ساخته است، که اين فيلمها در جشنواره هاي داخلي و خارجي حضور داشته و جوايز متعددي دريافت کرده اند.
فیلم سینمایی پات به کارگردانی، تهیه کنندگی و نویسندگی امیر توده روستا که در جشنواره هایی چون  بیست و نهمین دوره فستیوال «ورشو»، بخش آسیای جشنواره توکیو، سی و هفتمین دوره جشنواره‌ی «سائوپائولو» و ... حضور داشته است به احتمال فراوان در جشنواره فیلم فجر به نمایش درخواهد آمد.