قربانی: نهمین جشنواره 100 در بوشهر افتتاح می شود / كارگاه آموزشی مدیر موسسه سینوست استرالیا برای فیلمسازان برگزار می شود

علیرضا قربانی در نشست خبری نهمین جشنواره بین المللی فیلم های 100 ثانیه ای از حضور پرشور آثار ایرانی و خارجی و تعامل این جشنواره با دیگر جشنواره های بین المللی خبر داد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم 100، علی قربانی دبیر اجرایی نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم 100ثانیه‌ای در نشست خبری این جشنواره با بیان این كه دبیرخانه‌ی جشنواره فیلم100 حدود یكسال برای دریافت آثار شركت‌كنندگان فرصت داده بود، اظهار كرد: طی یكسال یك هزار و 472 نفر به طور كلی در این جشنواره شركت كردند و در مجموع آثار رسیده در بخش ملی و بین‌الملل یك هزار و 513 اثر بوده است.
وی ادامه داد: تعداد 40 كشور در بخش بین‌الملل در جشنواره حضور داشته‌اند و در بخش سینمای ملی بیشترین شركت كننده از تهران با 711 اثر بوده است.
قربانی گفت: در نهایت از مجموع تعداد فیلم‌های رسیده تعداد 94 اثر به بخش مسابقه‌ی ملی و 106 اثر به بخش غیررقابتی جشنواره راه پیدا كرده‌اند.
وی با بیان این كه در جشنواره نهم فیلم100 بخش سینمای ملی سه سئانس A، B، C خواهد داشت كه در سه نوبت در پردیس سینمای آزادی اكران می شود، عنوان كرد: آثار در بخش غیررقابتی نیز در سه سئانس D، E، اكران خواهد شد. همچنین بخش سینمای بین‌الملل یك سئانس و با 41 اثر از بیست كشور است. یك سئانس نیز به 25 اثر كودك و نوجوان اختصاص خواهد داشت.
دبیر نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم صد خاطر نشان كرد: بخش جنبی بین‌الملل نیز اختصاص به آثاری دارد كه در بخش مسابقه حضور ندارند و یا برگزیدگان دوره‌های پیشین هستند. سه سئانس K، L، M نیز با عنوان "ره‌آورد" خواهیم داشت كه 133 اثر از آثار دوره‌های گذشته‌ی جشنواره انتخاب شده است. همچنین در دو سئانس بخش سینمای كوتاه ژاپن به روی پرده سینما خواهد رفت.
وی با بیان این كه همزمان با اكران آثار جشنواره صد در تهران در 7 و 8 اسفندماه در كشور امارات شهر دبی نیز آثار اكران می‌شود گفت: مكان اكران آثار در دبی هنوز مشخص نشده است اما به احتمال زیاد باشگاه ایرانیان در دبی است. همچنین استان‌های خراسان شمالی، زنجان، گلستان، مازندران، سمنان، قم، اصفهان، كردستان و بوشهر 9 استانی هستند كه آثار را همزمان با تهران نمایش می‌دهند.
قربانی افزود: افتتاحیه نهمین جشنواره فیلم صد در شهر بوشهر برگزار می‌شود و در تهران افتتاح رسمی نخواهیم داشت. البته در شهر تهران 9 اسفندماه اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم صد ثانیه‌ای در ساعت 18:30 در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار خواهد شد و از برگزیدگان این جشنواره تقدیر به عمل میآید.
مدیر مركز محافل و جشنواره‌های حوزه هنری درباره‌ی جوایز این دوره از جشنواره گفت: جوایز در بخش مسابقه ملی و جایزه ویژه 1404 خواهیم داشت البته تعداد آثار رسیده در بخش ویژه 1404 به لحاظ كمی قابل ملاحظه نبود و به همین دلیل تنها به یك اثر جایزه ویژه اهدا خواهد شد.
همچنین جایزه ویژه دبیر جشنواره و سینمای اخلاق را خواهیم داشت. شورای فرهنگ عمومی نیز به 5 فیلم به انتخاب خود جایزه خواهد داد و همین‌طور مركز گسترش سینمای مستند و تجربی جوایز حمایتی را برای این جشنواره در نظر گرفته است.
قربانی گفت: در بخش بین‌الملل با جشنواره‌ فیلم‌های 60 ثانیه‌ای دانمارك تعامل داشتیم كه منتخب دوره‌های گذشته‌ی جشنواره فیلم100 ثانیه‌ی حوزه هنری در جشنواره به نمایش درآمد و همچنین از این به بعد در جدول برنامه‌های جشنواره دانمارك بخشی برای جشنواره فیلم‌های100 ثانیه‌ی ایران اختصاص خواهد داشت. با جشنواره‌های كوتاه كوتاه ژاپن ارتباط داشتیم كه در این دوره دو سئانس به فیلم‌های این جشنواره اختصاص خواهد داشت.
وی ادامه داد: همچنین با موسسه سینوست استرالیا تعامل داشتیم و «وحید واحد» مدیر این جشنواره در كارگاه آموزشی نهمین جشنواره100 ثانیه‌ای مهمان ما خواهند بود. همچنین با جشنواره‌ی بلاروس نیز تعامل داشته‌ایم و بخشی برای آثار كوتاه این كشور در جشنواره اختصاص خواهد داشت.

 

بلیط های جشنواره در تمام سینماهای تهران توزیع شده است / مصوبه ای مبنی بر 2 سالانه شدن فیلم 100 وجود ندارد

علی قربانی دبیر اجرایی نهمین جشنواره بین المللی فیلم های 100 ثانیه ای، اظهار كرد: بلیط های جشنواره را از حدود یك ماه قبل در پردیس سینما آزادی و تقریبا تمام سینماهای تهران توزیع كردیم و به مراجعینی كه بلیط سینما می گرفتند كارت جشنواره را داده ایم.
وی گفت: همینطور برای كل فیلمسازانی كه ما اطلاعاتشان را داشتیم و در این چند سال اخیر برای جشنواره 100 فیلم فرستاده بودند دعوت نامه و بلیط جشنواره ارسال كردیم. تعدادی از فیلمسازان شهرستانی كه در این دوره از جشنواره 100 حضور دارند نیز مهمان ما در تهران هستند و همچنین برای فیلمسازانی كه در دو بخش رقابتی و مسابقه هستند كارت های جشنواره ارسال شده است.
قربانی عنوان كرد: تعدادی از شبكه های تلویزیون برای اطلاع رسانی و پخش آثار همچون یك، دو، چهار، پنج، ifilm، جام جم، مستند، تماشا و شبكه جهانی ثقلین كمك كردند. همچنین پردیس سینما آزادی، مركز گسترش سینمای مستند و تجربی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی حامیان این دوره از جشنواره بودند.
مدیر جشنواره های حوزه هنری همچنین درباره سوالی مبنی بر 2 سالانه و یا سالانه بودن جشنواره فیلم های 100 ثانیه ای، گفت: در جلسه ای كه در شورای سیاست گذاری حوزه هنری داشته ایم كارشناس فنی هر بخش را دعوت كردیم و به گفت و گو پیرامون جشنواره ها پرداخته ایم. آن زمان می گفتند حوزه هنری وضعیت مالی خوبی ندارد و به همین دلیل برخی جشنواره هایش را 2 سالانه كرده است. در حالی كه این گونه نبوده و برخی جشنواره ها نیازمند زمان بیشتری بود. یعنی می خواستیم به هنرمندان فرصت بیشتری برای تولید و خلق اثر بدهیم .
وی ادامه داد: جشنواره فیلم كوتاه دینی رویش، جشنواره طنز، شعر آیینی و جشنواره هنرهای تجسمی هنر جوان و همین طور هنر عاشورایی در آن شورا تصویب شد كه به صورت دو سالانه برگزار شود تا از فراخوان  تا برگزاری جشنواره هنرمندان فرصت بیشتری برای خلق اثر داشته باشند. درباره جشنواره فیلم100 نیز به خودی خود این اتفاق افتاد و 2 سالانه برگزار شد.
قربانی ضمن تشكر از كسانی كه كمك كردند تا این جشنواره دوباره برگزار شود، گفت: زمزمه ای بر این بود كه جشنواره فیلم 100 بعد از دوره هشتم به گونه ای كمرنگ شود و برگزار نشود اما آقای مومنی رییس حوزه هنری و آقای حمزه زاده معاون هنری حوزه هنری كمك كردند و همراهی كردند تا این دوره جشنواره را برگزار كنیم. البته به دلیل تاخیری كه در برگزاری جشنواره رخ داد تصمیم گرفتیم مانند دوره های گذشته در اسفند ماه جشنواره را برگزار كنیم اما مصوبه ای برای این كه دو سالانه باشد هنوز نداریم و در شورایی كه سال جدید در حوزه هنری برگزار می شود تصمیم گیری خواهد شد.