جواد مزدآبادی: جشنواره «فیلم 100» مَشقی برای فیلم‌سازان جوان/ فیلم‌های كوتاه ژانر مستقلی برای خود دارند

جواد مزدآبادی، كارگردان و نویسنده سینما، معتقد است: جشنواره « فیلم 100» به معنی ایجاز و بیان است و برای فیلم‌سازان جوان حكم مشقی را دارد تا خودشان را محك بزنند.

به گزارش ستاد خبری جشنواره بین المللی فیلم 100، این كارگردان كه به گفته خودش در دوره‌های اولیه‌ برگزاری جشنواره «فیلم 100» آثاری ارائه داده است و در مقام فیلم ساز حضور داشته، گفت: جشنواره «فیلم 100 » همیشه برای شخص من خاطرات خوبی داشته است و به نظرم از معدود جشنواره‌های ایران است كه در روند برگزاری نیز تداوم داشته است؛ چراكه ما گاهی شاهدیم برخی جشنواره‌ها پس از دو سه دوره برگزاری فراموش می‌شوند. دوره‌های ابتدایی این جشنواره كه ما حضور داشتیم فكر می‌كنم تقریبا به بیش از 10 سال گذشته برمی گردد. به عنوان مثال «رد پای تلاش» یكی از فیلم های كوتاه من بود كه خداراشكر از آن راضی بودم.

وی سپس با بیان اینكه اساسا برگزاری جشنواره‌ها جذابیتی برای فیلم سازان جوان ایجاد می‌كنند، خاطرنشان كرد: اصولا برگزاری هر جشنواره‌ای كه به فرهنگ و هنر كشور كمك كند و فرصتی برای بیان تجربیات و كشف استعدادها باشد، موثر است. جشنواره «فیلم 100» به خاطر تایم خیلی محدودی كه در ارائه فیلم‌ها حاكم است، می‌طلبد تا فیلم ساز پیامش را به بهترین شكل ممكن به مخاطبش برساند و این موضوع كار را دشوار می كند. در این جشنواره فیلم ساز مجبور است در كوتاه ترین زمان ممكن ایده اش را به تصویر بكشد و این كار مسلما باعث رشد و خلاقیت فیلم سازان می شود.

مزدآبادی در بخشی دیگر از صحبت‌هایش درباره اینكه می‌توان فیلم‌های كوتاه را صرفا به عنوان ژانری مستقل عنوان كرد، پاسخ مثبت داد و گفت: به نظرم در كل فیلم‌های كوتاه ژانری مستقل هستند و بحث و حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای ندارد، همچنین به سن و سال هم نیست؛ چراكه این فضاها محفلی همه فیلم سازان و به ویژه فیلم سازان جوان است تا خودشان را محك بزنند. متاسفانه یك آسیب در بخش فیلم‌های كوتاه وجود دارد و آن این است كه فیلم كوتاه باید نوعی دست گرمی برای فیلم بلند باشد، در حالی كه واقعا این طور نیست و فیلم كوتاه ژانری جداگانه برای خود دارد.

او سپس تصریح كرد: اتفاقا هر فیلم‌سازی كه فیلم بلند ساخته شاید نتواند فیلم كوتاه بسازد؛ چون مقوله‌اش كاملا متفاوت است. فیلم‌های كوتاه اكثرا با هزینه‌های شخصی فیلم ساز و همچنین علاقه ساخته می شوند اما در مجموع ماهیت كلی جشنواره فیلم‌های كوتاه و دیدن فیلم‌های دوستان، همیشه بار علمی سایر فیلم سازان را نسبت به مقوله فیلم سازی بالا می‌برد.

این كارگردان سینما و تلویزیون در پایان در پاسخ به اینكه با توجه به مستقل بودن ژانر فیلم‌های كوتاه، فكر می كند در حوزه نظری چه باید بكنیم، خاطرنشان كرد: به هرحال ما باید به یك تعریف جامع و كلی نسبت به این مقوله برسیم. اساسا فیلم كوتاه با فیلم بلند تفاوت دارد اما به نظرم اگر یك دوره مباحث نظری و كلاس و كارگاه‌های آموزشی در حوزه ساخت فیلم‌های كوتاه داشته باشیم بد نباشد و در این زمینه فیلم‌سازن بزرگ می توانند به فیلم‌سازان جوان آموزش بدهند.

جواد مزدآبادی كارگردان سینما و تلویزیون است كه فیلم سازی را در انجمن فیلم‌سازان شهرستان ری آغاز كرد و مدت زمانی را به مدیریت این انجمن سینمایی گذراند. وی تا كنون ساخت حدود 60 فیلم كوتاه را پرونده كاری اش ثبت كرده است و از جمله فیلم‌های سینمایی او می‌توان به «طاووس بی پر» و «ورود زنده‌ها ممنون» اشاره كرد. همچنین «سرود خاك»، «خون بها»، «چهارچرخ»، «آدمخوار» و «مثل شیشه» از جمله مجموعه‌های تلویزیونی جواد مزدآبادی است.

گفتنی است یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های 100 ثانیه‌ای از 4 تا 6 اسفندماه سال جاری به دبیری علی قربانی در تهران برگزار می‌شود.