100 شكر كه این آمد و 100 حیف كه آن رفت

اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی فیلم های 100 ثانیه ای با شعار سینمای اخلاق، طی مراسمی با حضور مسئولان فرهنگی، هیات داوران و جمع گسترده ای از فیلمسازان برگزار شد.

مراسم پایانی این جشنواره با حضور محسن مومنی شریف، رئیس حوزه هنری، محمد حمزه زاده معاون هنری و رئیس جشنواره های حوزه هنری، محمدمهدی طباطبایی نژاد، دبیر هنری جشنواره و مدیر مركز گسترش سینمای مستند و تجربی، علی قربانی، دبیر اجرایی و مدیر مركز محافل و جشنواره های حوزه هنری، سهیل جهان بیگلری، رئیس سازمان توسعه سینمایی سوره، شاه مرادی، دبیر شورای فرهنگ عمومی و حبیب ا... ایل بیگی، مدیر عامل انجمن سینمای جوان و جمعی از هنرمندان، فیلمسازان و منتقدان سینما برگزار شد.  
در این مراسم سیدرضا میركریمی، هادی مقدم دوست، محمدعلی فارسی و امیرمحمد دهستانی از اعضاء هیات داوران جشنواره، حبیب اسماعیلی، محرم زینال زاده و داریوش اسدی، كریج كومسون(وزیر مختار سفارت تایلند) و هوشمند(وابسته فرهنگی سفارت افغانستان) در كنار دیگر مسئولان و هنرمندان برای اهدای جوایز و تقدیر از فیلمسازان برتر جشنواره بروی سن رفتند.
بنا بر این گزارش هیات داوران در بخش داستانی دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی بهترین فیلم داستانی به مبلغ 50 میلیون ریال را به اثر «با من حرف بزن » ساخته علیرضا احمدی از تهران به عنوان بهترین فیلم داستانی این دوره از جشنواره اعلام كرد. جایزه سه فیلم برگزیده داستانی؛ دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ 20 میلیون ریال نیز به آثار «مثبت بی نهایت» اثرمحمد وحید عابدینی از استان قم، «زندگی» به كارگردانی قاسم شیشه گری از تهران و «از جنس همسایگی» فیلمی ازجمیل عامل صادقی از استان خراسان رضوی تعلق گرفت.     

برگزیدگان پویانمایی، داستانی و مستند 
پویانماییِ « پدر» اثر سید محمدرضا خردمندان از استان تهران به عنوان بهترین فیلم پویانمایی دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی بهترین فیلم پویا نمایی به مبلغ 50میلیون ریال را كسب كرد.همچنین دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ 20 میلیون ریال به انیمیشن های « كمك» ساخته مهنار یزدانی از استان اصفهان و «دختر و درخت» فیلمی از ساره شفیعی پور از تهران به عنوان فیلم های برگزیده در این بخش تعلق گرفت.  
در بخش مستند نیز دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی بهترین فیلم مستند به مبلغ 50 میلیون ریال به فیلم «شیر» به كارگردانی مهدی فلامرزی از استان فارس به عنوان بهترین فیلم مستند و دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ 20 میلیون ریال به فیلم «لحظه قطعی» كاری ازحامد بقائیان از استان یزد به عنوان اثر برگزیده این بخش اهدا شد. 

جایزه بزرگ در دستان یك مستندساز
گفتنی است جایزه بزرگ نهمین جشنواره بین المللی فیلم های 100 ثانیه ای دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی بهترین فیلم جشنواره به مبلغ 70 میلیون ریال به كارگردان اثر مستند «مالكیه»،  محمد باقر شاهین ور از تهران تعلق گرفت.

جوایز بخش بین الملل
همچنین هیات داوران پس از بررسی آثار بخش بین الملل ، لوح تقدیر، تندیس جشنواره و جایزه نقدی را به اثر برگزیده مستند با نامThe Point Of My View( دِ پُینت آف مآی وی یو) به كارگردانی Krittina Riyota ( كریتینا ریو تا ) از تایلند؛ لوح تقدیر، تندیس جشنواره در بخش انیمیشن به فیلم One Wish ( وان ویش) به كارگردانی Mohammad Abedian ( محمد عابدیان ) از افغانستان و لوح تقدیر ، تندیس جشنواره و جایزه نقدی در بخش داستانی را به اثر  Concert For Mom ( كنسرت فُر مام) به كارگردانی Byakon Egor ( بیاكُن اِگُر ) از بلاروس اهدا كرد.

سینمای اخلاق

بخش سینمای اخلاق نهمین جشنواره بین المللی فیلم های 100 ثانیه ای با شعار دائمی سینمای اخلاق بر اساس اعلام قبلی، جوایز این بخش را به كارگردانان فیلم اولی كه در اولین اثر سینمایی خود رویكرد اخلاق محوری را به صورت جدی مورد توجه قرار داده اند، اهدا كرد.


بنابر این گزارش هیات داوران نهمین جشنواره فیلم های 100 ثانیه ای در بخش آثار برگزیده سینمای اخلاق:
لوح تقدیر، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به مبلغ 40 میلیون ریال را به بهترین كارگردانی فیلم های اولی سال 1392 با موضوع سینمای اخلاق به هادی نائیجی برای اثر «حقِ سكوت» اهدا كرد.
  همچنین لوح تقدیر، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به مبلغ 40 میلیون ریال به بهترین فیلمنامه نویسی فیلم های اولی سال 1392 با موضوع سینمای اخلاق به حامد محمدی برای فیلم «فرشته ها باهم می آیند» اهدا شد.
    لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 20 میلیون ریال جایزه بهترین بازیگر فیلم های اولی سال 1392 با موضوع سینمای اخلاق به نازنین بیاتی به خاطر بازیگری در فیلم «فرشته ها باهم  می آیند» تعلق گرفت.
    لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 20 میلیون ریال جایزه بهترین بازیگر فیلمهای اولی سال 1392 با موضوع سینمای اخلاق به محمد جواد عزتی بازیگر مرد فیلم «فرشته ها باهم می آیند» تعلق گرفت.  
    لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 20 میلیون ریال جایزه بهترین بازیگر فیلم های اولی سال 1392 با موضوع سینمای اخلاق به حسام محمودی بازیگر مرد فیلم «حق سكوت»،تعلق گرفت.

جایزه 50 میلیون ریالی مركز گسترش سینمای مستند و تجربی 
   براساس این گزارش، جایزه مركز گسترش سینمای مستند و تجربی به كلیه آثاری كه در بخش های مستند، داستانی و پویانمایی و جایزه بزرگ جشنواره حائز دریافت جایزه شده اند؛ برای تولید فیلم كوتاه بعدی،هر كدام مبلغ 50 میلیون ریال تعلق خواهد گرفت.

اهدای جایزه توسط دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی
در بیانیه هیات داوران همچنین آمده است؛ دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی به پاس توجه به فرهنگ عمومی جامعه پس از داوری جداگانه آثار راه یافته به هر دو بخش مسابقه ملی و غیر رقابتی، لوح تقدیر و یك سكه بهار آزادی را بدون ذكر الویت به هركدام از فیلم های زیر تقدیم می كند. 
    اثر برگزیده در بخش داستانی با نام «درنگ» به كارگردانی سیدمحمدرضا خردمندان از تهران. 
    اثر برگزیده در بخش داستانی با نام «كارنامه» به كارگردانی سیدسعید راستی از تهران. 
اثر برگزیده در بخش پویانمایی با نام «صدای جاده» به كارگردانی برزان رستمی از كردستان. 
    اثر برگزیده در بخش پویانمایی با نام «هویت» به كارگردانی امیر حسین نجیمی از اصفهان. 
    اثر برگزیده در بخش مستند با نام «تشكر» به كارگردانی محمد پایدار از تهران.

تقدیر ویژه دبیرخانه جشنواره از موسسات فرهنگی
 همچنین دبیرخانه جشنواره بین المللی فیلم 100 به پاس همراهی صمیمانه جشنواره ها و مؤسسات زیر از آنها تقدیر به عمل آورد: 
    لوح تقدیر و تندیس جشنواره به " وحید واحد" مدیر محترم مؤسسه فرهنگی هنری «سینه وِست استرالیا» ؛اهدا شد.

لوح تقدیر و تندیس جشنواره به مدیر محترم مؤسسه CPM بلاروس« Tatyana Meikshane تاتی یانا میك شان» و همچنین لوح تقدیر تندیس جشنواره به مدیر محترم جشنواره كوتاه، كوتاهِ ژاپن تقدیم شد.

جایزه ویژه دبیر هنری نهمین جشنواره بین المللی فیلم 100
جایزه ویژه دبیر هنری این جشنواره؛ لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 20 میلیون ریال به كارگردان اثر مستند «سیمخانه»، پیام شادنیا از بوشهر و  لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 20 میلیون ریال به كارگردان اثر داستانی «گذشت»،نیما قپانوری از تهران اهدا شد.

بهترین فیلم از نگاه تماشاگران
بهترین فیلم از نگاه تماشاگران فیلم «سیاست» به كارگردانی سیدعلی سجادی از تهران معرفی شد كه بر این اساس لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 20 میلیون ریال به سازنده اثر اهدا گردید.