در نشست نمايش و بررسي فيلم‌هاي راه نيافته جشنواره «فیلم 100» مطرح شد:

بی‌دقتی در انتخاب موضوع، عامل حذف فیلم از جشنواره

توجه به انتخاب موضوعات متناسب با زمان محدود، از جمله نکات اصلی در القای مفهوم به مخاطب است که متاسفانه در بسیاری از آثار راه نیافته به جشنواره نسبت به انتخاب موضوعات متناسب با ساخت فیلم‌های 100 ثانیه‌ای بی‌توجهی شده است.

به گزارش روابط عمومی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی «فیلم 100»، نشست نمايش و نقد و بررسي فيلم‌هاي راه نيافته به جشنواره با حضور امير مهران كارگردان انيميشن و فیلمسازان آثار برگزار شد.

مهران در خصوص انيميشن سازي و مشكل بسياري از انيميشن‌هاي راه نيافته به جشنواره گفت: در فیلم‌های 100 ثانیه‌ای جغرافياي موضوعات بايد محدود باشد و قابليت درك مفهوم در مدت زمان كم را برای مخاطب فراهم کند. گنگ بودن قصه در انيمشين‌ها و گم شدن آن در نمادها از جمله مشكلات رايج در روايت قصه انيمشين‌ها است كه نهايتا منجر به سردرگمي مخاطب در داستان شده است.

وي افزود: در شرايطي كه تكنيك فيلم از جمله عوامل مهم در كيفيت آثار تلقي مي‌شود، تايم كوتاه برخي از انيميشن‌ها باعث آسيب به محتوا و تكنيك فيلم‌ها شده و امكان پرداخت مناسب به موضوع  را سلب كرده است.

اين انيميشن ساز  توجه به انتخاب مناسب موضوع براي فيلم كوتاه را از جمله اصول موفقيت فيلم‌ها معرفي كرد و ادامه داد: محدوديت در زمان، از جمله خصوصیات فيلم‌هاي كوتاه است كه  قابلیت پرداخت به هر موضوعی را کم می‌کند. بنابراین انتخاب هرموضوعی براي ساخت انيميشن مناسب نيست چرا كه درك مفهوم در برخی سوژه‌ها نياز به مدت زمان بيشتر داشته و ايده را در فيلم‌ها ١٠٠ ثانيه‌اي ناكام رها مي‌كند این در حالی است كه متاسفانه عدم توجه فيلمسازان به اين نكته بسیاری از فیلم‌ها را از حیطه رقابت خارج کرده و تلاش‌های افراد بالاخص انیمیشن را به هدر داده است.

وي اذعان داشت: در بسياري از فيلم‌هاي جشنواره ١٠٠ثانيه‌اي، تاكيد فيلمسازها بر اسم فيلم به يك بحران تبديل شده و فهم محتوا را با چالش روبرو كرده است. اين در حالي است كه اگر اسم فيلم حذف شود، درك مفهوم و موضوع براي مخاطب سخت مي‌شود. بنابراين انتخاب اسم بايد مستقل از محتوا بوده و حذف آن لطمه‌اي به مفهوم وارد نکند.

مهران درباره ايده پردازي و انتخاب مناسب پلان‌هاي فيلم كوتاه يادآور شد: دستكاري زمان انيميشن در بسياري از آثار سطح تاثيرگذاري بر مخاطب و حس قالب بر داستان  را كاهش داده است در حالي كه برخي ايده‌ها و پلان‌ها فيلم‌ها بسيار عالي بوده و قطعا در مدت زمان بيشتر مي‌تواند به عنوان يك اثر خوب شناخته شود.

وی در پایان اذعان داشت: سينما از تصوير، موسيقي و تدوين جان گرفته و معنا پیدا می‌کند و انتخاب هوشمندانه اين عوامل يك اثر را قوت مي‌بخشد.از لحاظ فضاسازي در فيلم‌ها نيز بايد به اندازه نماها و تنوع آن توجه شود که اگر در پرداختن به آن كوتاهي شود سينمايي شكل نمي‌گيرد. در اين ميان تطابق متن و تصوير مهارت يك فيلمساز است و اختلال در آن از نقاط ضعف یک فیلم محسوب می‌شود.

برخي فيلم شايد از لحاظ كيفي مناسب باشند ولي وجود فيلم هاي موفق تر در آن زمينه، موفقيت فيلم در انتقال مفهوم و تاثيرگذاري به زير سوال مي برد پس فيلمساز بايد با ايده گرفتن از كارهاي مشابه، سطح تاثيرگذاري را افزايش داده و حيرت مخاطب را برانگيزد.