فیلم با موضوع ارزشی الزاما به معنی سطحی بودن آن نیست/ روح هنری مغلوب موفقیت شده است

هادی مقدم دوست در نشست هیات داوران نهمین جشنواره بین المللی فیلم های 100 ثانیه ای گفت: فیلم با موضوع ارزشی الزاما به معنی سطحی بودن آن نیست.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم 100، هادی  مقدم دوست در ابتدا ملاك داوری خود را در سه موضوع خلاصه كرد و گفت: مطلب و محتوایی كه قرار است منتقل شود، تلاشی كه برای انتقال معنی شده و خلاقیت و نوآوری كه به بیان در فیلم كمك می كند سه ضلع تشكیل دهنده ملاك های من برای انتخاب آثار شركت كننده در جشنواره بودند.
وی با بیان اینكه در حال حاضر ارزش فنی در فیلم ها تقویت شده است افزود: بارها در جشنواره های دیگری كه به عنوان داور شركت داشته ام این نكته را به وفور می دیدم كه ارزش فنی با ارزش بیانی و خلاقیت در فیلم در حال ممزوج شدن است. هر چند بالا بودن كیفیت فنی فیلم به بالغ بودن آن كمك می كند اما به نظر من این معیار تنها برای خوب بودن فیلم كافی نیست.
این كارگردان كشورمان ادامه داد: علاوه بر كیفیت فنی ، تاثیر گذاری، سلیس و خلاقانه بودن فیلم از اهمیت زیادی برخوردار است و عكس این موضوع را می توان روایت های تكراری و خلاقیت هایی كه نتیجه خلاقیت های باز تولید فیلم های قبلی است، عنوان كرد.
مقدم دوست با بیان اینكه هیچ مفهومی بالذات سطحی نیست مگر اینكه سطحی به آن نگاه كنیم، گفت: مفهوم و برخورد سطحی با مفهوم دو موضوع جدای از یكدیگر هستند. فیلم با موضوع ارزشی الزاما به معنی سطحی بودن آن نیست و اگر من به فیلمی كه دارای مفهوم ارزشی بوده امتیاز دادم به دلیل آمیخته بودن آن با بیان و خلاقیت مناسب بوده است.
كارگردان فیلم سینمایی «سر به مهر»، با رد این مطلب كه ارزشی بودن مفهوم فیلم به معنای سطحی بودن آن است، گفت: فیلم سفارشی ضعیف كه با محتوای ارزشمند ساخته شود، نكته منفی است اما باید ببینیم این فیلم ها را چه كسی ساخته است. عامل اصلی در ساختن فیلم هنرمند است اما آیا جشنواره های مختلف اعلام می كنند كه فیلم سطحی ساخته شود؟
وی با اشاره به اینكه اگر جشنواره ای غالب فیلم های خود را از فیلم های سطحی انتخاب كند، نكته منفی برای آن محسوب می شود،  اظهار داشت: محتوای ارزشمند در داوری فیلم های رسیده به جشنواره فیلم 100 از اهمیت خاصی برخوردار بودند به عنوان مثال فیلمی كه در آن اسراف را نهی می كند به نظر من دارای امتیاز مثبتی است زیرا این مسئله به وفور در كشور دیده می شود.
مقدم دوست كه سالهاست در زمینه فیلم كوتاه فعالیت می كند، اضافه كرد: من در طول سالها فیلمنامه های زیادی را خوانده ام و بیشتر موضوعات آنها دارای رویكرد های مشتركی چون موضوعات عشقی، اخلاق، كهنسالان و مجازات بوده اند. من منكر این موضوع نیستم كه جوایزی به فیلم های ضعیف با مضمون ارزشی داده شده كه این كار باعث ایجاد رغبت برای ساختن فیلم های سطحی با موضوعات ارزشی در میان افراد شده است اما باید گفت كسی در حال حاضر این موضوعات را تحمیل نمی كند.
این كارگردان خاطر نشان كرد: روح هنری مغلوب موفقیت شده است. هیچ كس موفقیت را بد نمی داند اما وقتی موفقیت هدف می شود و رفتار هنری در ذیل قرار می گیرد در نهایت به مسیری برای تبدیل شدن به ژانر می رسد.
وی در جواب این سوال كه چرا عنوان اخلاق برای جشنواره فیلم 100 انتخاب شده است، گفت: این حرف از ناحیه آسیبی است كه فیلم های ضعیفی با بیان ناقص ساخته شده اند و جایی رفتند كه به آن جایزه تعلق گرفته است.  هیچ كس با مقوله اخلاق مشكلی ندارد و این اطمینان را به شما می دهم كه اگر عنوان اخلاق برای فیلمی اعلام نشود ، با طبیعت سالم همه ما فیلمی اخلاقی ساخته خواهد شد.
این كارگردان با تاكید بر اینكه نباید با ساخت فیلم ضعیف به اخلاق ضربه وارد كنیم، گفت: اخلاق مفهومی كلان است. ما حتی دارای اقتصاد اخلاق هم هستیم و اگر با موضوعاتی درباره عدالت و تبعیض هم فیلمی تولید كنیم باز هم فیلمی اخلاقی ساخته ایم.
مقدم دوست نقش مخاطب را دارای اهمیت زیادی دانست و افزود: اگر ما مایلیم فیلم هایمان بیننده داشته باشد باید به نفع مخاطب فیلم ساخته شود چرا كه اگر منافع او در نظر گرفته نشوذد ، فیلم ما دیده نخواهد شد. 
وی اضافه كرد: اگر ما به استقبال مخاطب از فیلم اعتقاد داشته باشیم باید به مساله نیاز او هم توجه كنیم. به این ترتیب به معدلی خواهیم رسید كه در آن نمی توانیم بگوییم كه فیلم اخلاقی نخواهیم ساخت.
مقدم دوست با اشاره به فیلم سینمایی سر به مهر كه كارگردانی آن را بر عهده داشته است گفت: هیچ كس به من پیشنهاد ساخت این فیلم رابا موضوع نماز نداد، بلكه ساخت این فیلم به دلیل علاقه شخصی من به نماز است. این طور نیست كه اگر كسی درباره نماز فیلمی می سازد حتما سفارشی كار كرده است.