هادی مقدم دوست: ایده های فیلم کوتاه با مشارکت فیلمنامه نویس به بلوغ می‌رسد

این کارگردان سینما معتقد است؛ اگر یک فیلمنامه نویس مجرب در کنار پروژه های فیلمسازان جوان باشد طبعاً آن ایده های خوب فقط در سطح ایده باقی نمی ماند و به یک فیلمنامه کامل و بلوغ یافته تبدیل می شود.

به گزارش ستاد خبری جشنواره بین اللملی فیلم 100؛ هادی مقدم دوست کارگردان و نویسنده سینما با بیان اینکه ایده های خوبی در میان فیلمسازان کوتاه جوان کشورمان موج می زند که باید هدایت شوند، خاطر نشان کرد: خیلی از فیلمسازانی که فیلم کوتاه و به خصوص فیلم ۱۰۰ ثانیه ای می سازند، ایده های خوبی دارند اما تجربه لازم برای پرورش ایده های خود را ندارند، اگر یک فیلمنامه نویس مجرب در کنار پروژه های آن عزیزان باشد طبعاً آن ایده های خوب فقط در سطح ایده باقی نمی ماند و به یک فیلمنامه کامل و بلوغ یافته تبدیل می شود.

وی ادامه داد: جدا از پرورش ایده، نکاتی در کارگردانی وجود دارد که می توان آن را با کسب تجربه  در ساخت فیلم به صورت تنهایی و یا با مشورت گرفتن از یک فرد با تجربه به دست آورد. طبیعتاً وجود یک مشاور به سرعت رشد فیلمسازان کمک می کند و همین باعث سرعت گرفتن شکل گیری جریان حضور فیلمسازان جوان در عرصه های وسیع تر می شود.

کارگردان فیلم سینمایی سر به مهر، یکی از روش های ابراز علاقه و فراگیرشدن فیلم های کوتاه در میان مردم را جدی نگاه کردن فیلمساز به ساخت فیلم عنوان کرد و گفت: بدیهی است وقتی که پیش از تولید انگیزه ای برای عرضه عمومی و ارتباط جدی با مخاطب فراگیر وجود ندارد پس از تولید هم این اتفاق نمی افتد و باید سرمایه گذاران و سازندگان فیلم های کوتاه به این مهم توجه کنند که اغلب به جهت ارتقا موقعیت حرفه ای فیلم کوتاه بسازند.

این مدرس سینما فهم عمیق و روایتگری قصه را در فیلم های مینیمال بیش از پیش ضروری خواند و اظهار داشت: فیلمساز در ساخت فیلم کوتاه باید متوجه باشد که یک راوی است و در حال تعریف کردن حکایتی ست که به تعریف کردن می ارزد، مهم این است که راوی بدون لکنت و با بیانی سلیس و جذاب داستان خود را روایت کند و تأثیر گذار باشد ، خواه این داستان شخصیت محور باشد خواه ماجرا محور.